Sähkökäyttöisten kulkuneuvojen hoito ja säilytys
18.9.2025
Säilytys
Sähkökäyttöiset kulkuneuvot, kuten skuutit, sähköpyörät ja -mopot tulee säilyttää kohteen pyörävarastossa. Akkuja ei saa ladata yleisissä tiloissa (esim. käytävillä, varastoissa), vaan lataus tapahtuu omassa asuinhuoneistossa.
Lataa valvotusti
Älä jätä akkua vartioimatta lataamisen aikana, esimerkiksi yön yli, sillä akut saattavat muodostaa paloturvallisuusriskin. On suositeltavaa käyttää valmistajan mukana toimittamaa tai hyväksymää laturia. Vääränlainen laturi voi aiheuttaa akun ylikuumenemisen, tulipalon tai akun vaurioitumisen.
Eritystapaukset
Jos käytät liikkumisessa välttämätöntä apuvälinettä (esim. invamopo), voit tiedustella latausmahdollisuutta kohteen pyöräkellarista. Latauspaikan hinta on tällä hetkellä 5 €/kk. Kohteen tekninen asiantuntija varmistaa paikan soveltuvuuden tarkemmin.
Lisätietoja saat OmaHeka-palvelun nettiviestillä tai ottamalla yhteyttä asiakaspalveluun:
puhelin: 09 5767 3000
www.hekaoy.fi
Tulostettava tiedote